اولین قضاوت‌ها همیشه مربوط به ظاهر یک چیز است، چه یک انسان باشد چه ساختمان. در ساختمان‌ها و اماکن، ظاهر همان نمای خارجی ساختمان است که با اجناس و طرح‌های مختلفی ارائه می‌شوند. این نما، حکم اولین ارتباط افراد با ساختمان شما را دارد و تمیز بودن نما می‌تواند بر جذابیت زیبایی شناسی آن بیافزاید؛ البته تمیز کردن نمای ساختمان کار راحتی نیست و هر نما می‌تواند یک روش و ابزار مخصوص به خود را داشته باشد.

 

روش های تمیز کردن نمای برج‌ها و ساختمان‌ها

برای تمیز کردن نمای ساختمان، مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، نوع مصالح بکار رفته در آن است؛ سپس براساس آن، شیوه شستشو را انتخاب کنید. از آن جایی که نمای ساختمان، زیبایی ظاهری ساختمان را برعهده دارد، بهتر است این کار را به افراد متخصص بسپارید تا بدون آسیب رساندن به نما، با کمک شیوه‌ها و ابزار مخصوص، نماشویی ساختمان شما را انجام دهند.

شستشو نمای آجری ساختمان

آجرنماها تحت عوامل مختلفی همچون کپک، خزه، شوره، رنگ و آلودگی‌های محیطی می‌توانند آلوده شوند و نیاز به شستشو پیدا کنند.برای تمیز کردن نمای ساختمان آجری می‌توان از یکی از روش‌های زیر استفاده کرد:

  • دستگاه واترجت:

این دستگاه می‌تواند آب را با فشار بسیار بالایی به بیرون پمپ کند و تمام آلودگی‌های سطحی آجرنما را از بین ببرد.

  • دستگاه واتر سندبلاست:

برای پاک کردن آلودگی‌های نفوذی که حالت رسوبی دارند، باید از واترجت و سند بلاست با یکدیگر استفاده کرد تا تمام آلودگی‌های آجر از بین بروند.

  • سمباده:

در این روش، در ابتدا نما را با واترجت شستشو داده و پس از سمباده زدن به روش غیرسیمی یا با دستگاه فرز، مجدد آن را شستشو می‌دهند.

  • اسید:

برای این کار باید از اسید 30 درصد رقیق شده به مدت یک دقیقه بر روی آجر استفاده کرد و قبل و بعد آن نیز باید حتما نما را شستشو داد.

 

شستشو نمای کامپوزیتی ساختمان

برای تمیز کردن نمای ساختمان کامپوزیتی، باید حتما به یک فرد متخصص مراجعه کنید؛ چون این نماها بسیار حساس بوده و با کوچک‌ترین غفلتی، آسیب می‌بینند و کیفیت خود را از دست می‌دهند. مثلا این نماها قدرت جذب نور بالایی دارند و باید برای شستشوی آن‌ها در اوایل صبح، پیش از آن که بسیار داغ شوند اقدام کرد. علاوه بر این، اگر ورق‌های کامپوزیت را زیر آفتاب خشک کنیم؛ باعث رنگ پریدگی آن‌ها می‌شویم.

تمیز کردن نمای ساختمانی که در ارتفاعات قرار دارد، به دو شکل ابر و طی و واتر جت صورت می‌گیرد که در هر دو روش، فرد متخصص به وسیله یک طناب در مقابل ساختمان آویزان شده و کار شستشو را انجام می‌‌دهد. البته با کمک داربست نیز می‌توان این کار را انجام داد که بدلیل هزینه بالا، سرعت پایین و اشغال فضا، پیشنهاد نمی‌شود.

 

شستشو نمای سیمانی آپارتمان

تمیز کردن نمای ساختمان سیمانی نیز تقریبا مانند نمای آجری است. برای از بین جرم‌های سطحی از واتر جت و جرم‌های عمیق‌تر از سندبلاست و اسید استفاده می‌کنند.

 

شستشو نمای سنگی ساختمان

سنگ نما معمولا طی مدت زمانی به دلیل آلودگی‌های محیطی تغییر رنگ داده، کدر شد و نیاز به شستشو پیدا می‌کند. برای تمیز کردن آن می‌توان از طناب یا داربست استفاده نمود و سپس با واترجت و شستشو دستی، کار تمیز کردن را انجام داد.

 

شستشو نمای شیشه ای برج ها 

برای تمیز کردن نمای شیشه‌ای می‌توان از روش ابر و طی با شوینده‌های ضعیف و قوی استفاده نمود که شدت شوینده بسته به میزان جرم و آلودگی شیشه دارد. البته اگر تمیز کردن نمای ساختمان شیشه‌ای را برای مدت زیادی به تعویق بیاندازید؛ تنها گزینه مناسب برای شستشو، واتر جت است.

 

شستشو نمای چوبی

در شستشو نماهای چوبی پیش از آن که روش شستشو مهم باشد، این امر مهم است که بلافاصله پس از کثیف شدن و لکه دار شدن نما، برای تمیز کردن آن اقدام کنید. این شستشو می‌تواند با یک شوینده ملایم و ابر و طی باشد یا این که با کمک واترجت انجام شود.

 

شستشو نمای سرامیکی

برای تمیز کردن نمای سرامیکی نیز اگر آلودگی سطحی و کم باشد، از شوینده‌های ملایم و اگر عمیق و شدید باشد، از شوینده‌های قوی به همراه واترجت استفاده می‌شود.