یکی از مهمترین شاخص های پایداری استفاده از مصالح مناسب در ساخت و ساز است. مصالح نه تنها از نظر بافت و سبک باید کاملاً با معماری پایدار مطابقت داشته باشد، بلکه حتی رنگ و طرح آنها نیز باید مطابق با این سبک معماری باشد تا نیازهای ساکنین را به طور کامل برآورده کند. در واقع من نمی توانم مصالح را از ساختار پایدار دانش جدا کنم زیرا کل ساختمان و سازه از این سازه تشکیل شده است و تأثیر مستقیمی بر نحوه استفاده ساکنان از ساختمان دارد. مصالح به کار رفته توسط معماران در ساخت سازه ها می تواند کمترین آسیب را به محیط وارد کند و مقاومت زیادی در برابر تغییرات محیطی از خود نشان دهد.

آشنایی با انواع سیمان ساختمانی و کاربرد آن

مصالح ساختمانی به کار رفته در یک ساختمان، اهمیت بسیاری دارد. با توجه به اینکه مصالح گسترده‌ای جهت ساختمان‌سازی وجود دارد، انواع مختلفی از آن‌ها به بازار عرضه می‌شود. سیمان ساختمانی که نقش پررنگی در احداث یک سازه ایفا می‌کند، انواع مختلفی دارد که به شما توصیه می‌کنیم جهت آشنایی با انواع این سیمان‌ها و کاربرد آن‌ها، تا پایان این مقاله ما را دنبال کنید.

انواع سیمان ساختمان کدام اند؟

خیلی از افراد صرفا با دو نوع سیمان آشنایی دارند؛ این هم به دلیل تاریخچه استفاده از این دو نوع سیمان است. اما امروزه انواع سیمان ساختمان به بازار عرضه شده است که بهتر است قبل استفاده از هر یک، با ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید.

1- سیمان پرتلند

نوعی سیمان پودری در بازار وجود دارد که به آن سیمان پرتلند می گویند. این نوع سیمان معمولا برای ساختمان هایی که نیاز به مقاومت بالایی دارند استفاده می شود. در واقع این ساختمان ها بار را تحمل نمی کنند. مثلا اگر بخواهید ساختمان تمام بتنی بسازید اصلا این سیمان را به شما پیشنهاد نمی دهند. این نوع سیمان بیشتر برای مصارف غیر ساختمانی استفاده می شود. برای مثال می توان از این نوع سیمان برای ساخت لوله های سیمانی که برای انتقال آب استفاده می شود استفاده کرد

. توجه داشته باشید که این سیمان، انواعی که شامل می شود. معمولاً پنج گرید سیمان پرتلند در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند.

2- سیمان آمیخته

این نوع سیمان معمولا از ترکیبات ساخته می شود. همین موضوع باعث می شود که خواص آن نسبت به برخی از محصولات موجود در بازار بهبود یابد. معمولاً برای ساخت چنین سیمانی از مخلوط آهک، پوزولان و آهک استفاده می کنند. یعنی بر همین اساس می توان آن را به سه نوع سیمان تقسیم کرد: سیمان پوزولانی پرتلند، سیمان آهکی و سیمان روباره.

با توجه به کاربرد سیمان ساختمانی به ویژگی های آن سیمان، باید کاربردهای متفاوتی از این سه نوع سیمان داشت. برای مثال می توان از سیمان پرتلند پوزولانی برای افزایش استحکام استفاده کرد. به علاوه در برابر سرما بسیار مقاوم است. اما توجه به این نوع سیمان این است که نمی توانم از آن برای پروژه های بتن ریزی استفاده کنم.

3- سیمان آهکی

سیمان آهکی با توجه به قیمت مناسب‌تری که نسبت به سایر انواع سیمان دارد، توانسته محبوبیت بیشتری در بازار پیدا کند. برخلاف نمونه قبلی، این نوع سیمان را می‌توان برای پروژه‌های بتن‌ریزی گسترده‌تر هم به کار برد. استفاده از این نوع سیمان سبب می‌شود تا کیفیت بتن ساختمانی نسبه به قبل افزایش پیدا کند؛ همین مسئله نیز سبب کاهش ترک‌های به وجود آمده روی سطح و عمق بتن می‌شود.

سیمان آهکی به دلیل قیمت مناسب نسبت به سایر سیمان ها در بازار رواج بیشتری پیدا کرده است. نمونه های قبلی این نوع سیمان را می توان برای پروژه های بتنی استفاده کرد. این نوع سیمان باعث افزایش کیفیت بتن ساختمانی می شود. این موضوع باعث کاهش ترک های سطح و عمق بتن نیز می شود.

4- سیمان هوازا

نوع دیگری از سیمان ساختمانی که می تواند گزینه مناسبی برای مناطق سردسیر باشد، سیمان هوازا است. دلیل آن مقاومت بسیار بالای این نوع سیمان در برابر یخ زدگی است. با توجه به این ویژگی می توان از این نوع سیمان در واقعیتی که نسبت آب به سیمان کم استفاده کرد. یکی دیگر از ویژگی های سیمان هوادهی که باعث می شود از آن برای تقویت انواع بتن استفاده شود، مقاومت آن در برابر ترک خوردگی است

. دلیل ترک خوردن بتن در هوای بسیار سرد یخ زدن آب است. برای رفع این مشکل چنین سیمانی تولید کرده اند که فضای کافی برای یخ زدن آب در نظر گرفته اند. به این معنی که وقتی آب در اثر یخ زدگی تغییر حجم می دهد، این نوع سیمان این تغییر حجم را در نظر گرفته و فضای کافی برای آن فراهم می کند. با این روش ساده می توان مقاومت ترک را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

5- سیمان سفید و رنگی

شاید یکی از محبوب ترین و معروف ترین انواع سیمان ساختمانی این باشد که می توانید انواع سیمان سفید و رنگی را در بازار پیدا کنید. با توجه به اینکه این نوع سیمان در نمای ساختمان کاربرد بیشتری دارد، مردم بیشتر با آن آشنا می شوند. به خاطر داشته باشید که این دسته از سیمان های رنگی جزو سیمان پرتلند طبقه بندی می شوند.

 

ویژگی های سیمان سفید و رنگی

کی از ویژگی های این نوع سیمان که باعث استفاده از آن در ساختمان ها می شود، ثبات رنگ این محصولات است. در واقع با توجه به مقاومت بالای این نوع سیمان در برابر نور خورشید می توان انتظار داشت که عمر نسبتا بالایی داشته باشد. یکی از مزایای استفاده از این نوع سیمان در ساختمان کاهش هزینه های شماست. در واقع به جای خرید سنگ هایی که قیمت نسبتاً بالاتری دارند می توانید از این نوع سیمان استفاده کنید. 

علاوه بر این سرعت ساخت را افزایش می دهند. زیرا دیگر نیازی به استفاده از سنگ در نمای ساختمان نیست. بسیاری از سیمان هایی که برای نمای ساختمان استفاده می شود ممکن است به مرور زمان پوسته پوسته شوند. اما سیمان های رنگی به هیچ وجه به چنین نقصی اهمیت نمی دهند. زیرا کیفیت ساخت و تولید آنها نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته است.

معایب سیمان های سفید و رنگی

 اما این سیمان معایبی هم دارد که قبل از خرید باید به آن توجه کنید. سیمان خود هیچگونه عایق محیطی ایجاد نمی کند. علاوه بر این، ممکن است گرد و غبار را در یک دوره نسبتا طولانی جذب کند. مواظب باشید این گرد و غبار درست شود، سخت تر از سنگ هایی است که می توان درست کرد.

 

انواع کاربرد سیمان ساختمانی

کاربردهای این این مصالح ساختمانی بسیار گسترده است. ما در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

 • ساخت ستون‌های اصلی برای سازه
 • استفاده از انواع سیمان برای فوندانسیون
 • استفاده از انواع سیمان ساختمان برای دیواره‎های ساختمان
 • کاربرد سیمان ساختمانی برای بتن‌ریزی انواع ساختمان
 • ساخت انواع پل در شهرها
 • طراحی انواع تونل‌های آبی و جاده‌ای
 • استفاده از سیمان برای ساخت برخی از سدهای بتنی و حتی خاکی
 • خطوط انتقال آب
 • لوله‌های فاضلاب شهری
 • استفاده از سیمان برای مقاوم‌سازی جداول خیابانی
 • استفاده برای ارائه نماهای زیبا
 • تزیین سازه‌های بتنی با استفاده از انواع سیمان رنگی

قیمت سیمان به چه عواملی بستگی دارد؟

دقت داشته باشید که استفاده از سیمان ساختمانی به دلیل گستردگی آن می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد. انواع ساختمان های سیمانی با توجه به ویژگی ها و مصرف در بازار موجود می باشد. قیمت انواع سیمان را برای شما عزیزان مقایسه کردیم; اما در هنگام خرید این محصول به نکاتی توجه کنید تا ساختمان مطمئن تری داشته باشید. 

نکته مهم کیفیت سیمان است. در واقع برای داشتن ساختمانی مطمئن باید از انواع سیمان با کیفیت استفاده کرد. توجه به قیمت این محصولات به اندازه کیفیت آنها مهم نیست.